Poprad/Spišský Štvrtok 20. apríla (TASR) – Hromadná dopravná nehoda sa stala dnes okolo 6.00 h na diaľnici v úseku medzi Popradom a obcou Spišský Štvrtok v okrese Levoča. Ako TASR informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ), na mieste sa zrazilo 30 - 40 vozidiel.
Hovorca Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Boris Chmel pre TASR uviedol, že 24 zranených osôb, z toho dve osoby s ťažkými zraneniami, previezli do nemocníc v Poprade, Kežmarku, Levoči a do Spišskej Novej Vsi, na mieste zasahovalo sedem záchranárskych posádok.
"Úsek je v oboch smeroch neprejazdný, na mieste zasahujú všetky záchranné zložky," potvrdil pre TASR operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ. Pri dopravnej nehode zasahujú dve desiatky hasičov z Levoče, Popradu, Mengusoviec, Prešova a Záchrannej brigády HaZZ v Žiline. "Hasiči budú v spolupráci s odťahovou službou pracovať na uvoľnení cestnej komunikácie," priblížila Farkasová.
Ako uviedla Farkasová, hasiči na havarovaných vozidlách vykonávajú protipožiarne opatrenia, prehľadávajú autá a postupne z nich evakuujú účastníkov nehody.
Diaľnica je v tomto úseku uzatvorená aj pre nepriaznivé poveternostné podmienky a snehovú búrku. "Na mieste sa nachádzajú aj dva hasičské evakuačné autobusy, v ktorých sú osoby, ktoré neboli zranené. Boli im poskytnuté deky a teplé nápoje," doplnila Farkasová.
Nehoda dvoch áut sa ráno stala aj na súbežnej ceste 1. triedy medzi obcami Jánovce (okres Poprad) a Spišský Štvrtok, na ktorú je odklonená doprava z uzavretej diaľnice, potvrdil to operačný dôstojník HaZZ z Prešova. Na území troch okresov - Poprad, Levoča a Kežmarok, vyhlásila Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad od 8.00 h prvý kalamitný stupeň.
Vyhlásili prvý situačný stupeň
Na cestách v okresoch Poprad, Kežmarok a Levoča je od ranných hodín vyhlásený prvý situačný stupeň. Pre TASR to potvrdil riaditeľ Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja pre oblasť Poprad Marián Barilla.
"Mimoriadnu situáciu sme vyhlásili na základe aktuálnych poveternostných podmienok a možnosti strediska údržby ciest zabezpečovať zjazdnosť ciest v správe oblasti Poprad," vysvetlil Barilla.
Cesty v podtatranskom regióne sú mokré, v niektorých oblastiach vlhké, na komunikáciách v oblasti Vysokých Tatier sa miestami nachádza kašovitý sneh. Pod Tatrami fúka na viacerých úsekoch aj silný vietor.
"Vyzývam všetkých účastníkov cestnej premávky, aby svoju jazdu v sťažených podmienkach prispôsobili stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam," uviedol Barilla. K maximálnej opatrnosti vyzval aj motoristov, ktorí už stihli "prezuť" svoje vozidlá a majú na nich letné pneumatiky.
Na Liptove a Orave sa tvorí poľadovica a snehové jazyky
Hlavný cestný ťah medzi Ružomberkom a Dolným Kubínom je pre vrstvu snehu a šmýkajúce sa nákladné motorové vozidlá ťažko prejazdný. TASR o tom informovalo Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline.
Na cestách druhej triedy v okrese Liptovský Mikuláš sa tvorí poľadovica. "Všetky cesty vrátane horských priechodov sú v súčasnosti zjazdné. Motoristom však neodporúčame jazdiť na letných pneumatikách. Všetku dostupnú techniku máme nepretržite v teréne a vzniknuté problémy operatívne riešime," potvrdil riaditeľ liptovského závodu Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja (SC ŽSK) Martin Kögel.
Dopravnú situáciu najmä na hornej Orave stále komplikuje sneženie a silný vietor. "Na cestách sa tvoria snehové jazyky a v horských oblastiach, napríklad v okolí Malatinej, Zuberca alebo Oravskej Lesnej sú popri cestách už metrové mantinely snehu. Deň aj noc sme v teréne a odhŕňame," skonštatoval Jozef Oršuliak, riaditeľ závodu Orava SC ŽSK s tým, že mimoriadne pozorní a ohľaduplní by mali byť vodiči na horských priechodoch.
Cesty v Žilinskom samosprávnom kraji sú zjazdné
Cesty na území Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) sú zjazdné, na niektorých úsekoch môže byť kašovitá vrstva snehu. TASR o tom informoval generálny riaditeľ Správy ciest (SC) ŽSK Dezider Szabó.
"Zaviedli sme zase nočné pohotovosti a fungujeme ako v zime. Zimná údržba oficiálne skončila 31. marca, ale tento týždeň máme na nočných zmenách šoférov aj dispečerov," povedal Szabó.
Na území ŽSK napadlo v noci z pondelka (17.4.) na utorok (18.4.) do 10 centimetrov snehu, na Orave dokonca až 20 centimetrov. Na cesty vyrazilo 26 sypačov, v pohotovosti ich bolo 29, informoval riaditeľ odboru dopravy Úradu ŽSK Ivan Mokrý.
Počasie zamestnalo hasičov v celej SR, zasahovali 103-krát
Počasie zamestnalo v stredu (19.4.) počas dňa a noci aj hasičov. Zasahovali najmä pri technických udalostiach, na celom Slovensku mali spolu 103 výjazdov. Informovala o tom dnes Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).
Najhoršia situácia bola podľa jej slov v Bratislavskom kraji, v ktorom zasahovali hasiči v 28 takýchto prípadoch. "Išlo najmä o odstraňovanie spadnutých stromov na cestnú komunikáciu a osobné motorové vozidlá," uviedla Farkasová. Celkom zasahovalo 31 príslušníkov, štyria členovia Dobrovoľného hasičského zboru mesta Stupava a nasadených bolo 12 kusov hasičskej techniky.
V Trnavskom kraji mali osem zásahov. "Odstraňovali uvoľnený plech na streche budovy, spadnuté stromy z cestnej komunikácie a osobného motorového vozidla. Celkom zasahovalo 22 príslušníkov HaZZ a nasadených bolo osem kusov hasičskej techniky," doplnila.
Banskobystrickí hasiči zasahovali päťkrát. Odstraňovali spadnuté stromy zo štátnych ciest a miestnych komunikácií, spadnutý telegrafný stĺp cez železničnú trať, ako aj strom, ktorý spadol na štátnu cestu a elektrickú trafostanicu. "Celkom zasahovalo 12 príslušníkov HaZZ a nasadené boli štyri kusy hasičskej techniky," uzavrela Farkasová.